SPOTKANIE

"Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie"

22 marca 2017r.

fot. Małgorzata Szafrankowska

22 marca 2017 roku odbyło się spotkanie ze specjalistami na temat "Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie". Spotkanie prowadzili Roman Kalski z KPP w Olecku oraz Katarzyna Łukasiuk - psycholog, pedagog, specjalista ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

*Określ zasady dotyczące czasu, jakie twoje dziecko może przeznaczyć na gry komputerowe.

*Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.

*Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.

*Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.

*Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.

*Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

*Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.

*Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.

*Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak - sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Wskazówki pochodzą z broszury pt.: "Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe". (https://www.ore.edu.pl)