XVII MIĘDZYNARODOWY MARSZ ŻYWEJ PAMIĘCI POLSKIEGO SYBIRU

„Ojczyzna w naszych sercach i pamięci”

8 września 2017 r.

fot. Adam Truchan

W Białymstoku 8 września 2017 roku odbyły się główne obchody związane z XVII Międzynarodowym Marszem Pamięci Zesłańców Sybiru.

To uroczystość religijno - patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.

Jak co roku, główną część uroczystości stanowił przemarsz uczestników ulicami Białegostoku, spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego. Przy tym kościele znajduje się Grób Nieznanego Sybiraka - jedyny w kraju taki pomnik.

Według szacunków policji, w tegorocznym marszu wzięło udział ok. 5 tys. osób. Największą grupę stanowiła młodzież, w tym uczniowie szkół noszących imię Sybiraków, działacze Związku Sybiraków z kraju i zagranicy, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych oraz poczty sztandarowe.

Naszą szkołę reprezentował skład: Nikola Kempisty, Lidia Wawrzyn, Tomasz Kaszkiel i opiekun - p. Adam Truchan.