List otwarty nauczycieli bibliotekarzy do Rodziców

W dobie komputeryzacji życia i rozwoju cywilizacji telewizja i internet stanowią zarówno dla dzieci jak i młodzieży wartość nadrzędną. Poprzez różnorodność i bogactwo przekazów są rozrywką i pozornie formą relaksu. Pochłaniają one mnóstwo wolnego czasu i stają się uzależnieniem. Książka może i powinna być dobrą alternatywę dla internetu i telewizji.

Książka może pełnić różnorakie funkcje: od społecznej poprzez estetyczną, wychowawczą, poznawczą, emocjonalną, aż po rozrywkową, nie sposób przecenić jej wartości. Dzieci i młodzież powinni szukać właśnie w lekturze wartości, których nie znajdą, np. w telewizji. Książka przekazuje wiedzę o czasach dawnych i świecie współczesnym. Pokazuje jakie prawa rządzą w świecie ludzi i przyrody. Pobudza wrażliwość i rozwija wyobraźnię. Kształci charakter i aktywną postawę wobec rzeczywistości. Oddziałuje wszechstronnie na rozwój dziecka: wzbogaca słownictwo, kształci styl i poprawność języka ojczystego, daje wzory do naśladowania i pokazuje zachowania, które należy negować. Dostarcza wielu wzruszeń i emocji. Pomaga w rozwiązywaniu problemów swojej egzystencji, oraz szuka drogowskazu, umożliwiającego wyrobienie sądu o sobie i rówieśnikach.

Czytanie pozwala również znaleźć odpowiedzi na pytania związane ze współczesnym światem i jego sprawami. O wartościach czytania można mówić bardzo długo, warto jednak podkreślić, że dobra książka pomaga kształtować zasady społeczno- moralne dziecka, mądrze wykorzystana, może stać się narzędziem bardzo pomocnym w wychowaniu młodych ludzi.

Kształtowanie młodego człowieka tak, aby poprzez lekturę, świadomie uczestniczył
w kulturze, stanowi niezwykle trudne zadanie, szczególnie w dobie wszechogarniających nas massmediów - następuje spadek czytelnictwa w Polsce. O randze problemu świadczy powstanie „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży. Nasza szkolna biblioteka postanowiła skorzystać z tej szansy i opracowano wniosek o sfinansowanie zakupów książek. Otrzymaliśmy 15 tysięcy na zakup beletrystyki. Dzięki tym funduszom zasoby naszej szkolnej biblioteki znacznie wzbogacą się. Jesteśmy na etapie zbierania propozycji zakupów od uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Państwo również możecie zgłaszać swoje propozycje do końca listopada. W tym roku zasoby naszej biblioteki na pewno będą zawierać atrakcyjne, różnorodne książki, z których Państwo tez możecie korzystać. Serdecznie zachęcamy, Was Drodzy Rodzice, aby zapisać się do naszej szkolnej biblioteki. Na zakończenie kierujemy do Państwa gorącą prośbę:

Drodzy Rodzice! Prosimy o zachęcenie swoich pociech do częstszego sięgania
po książkę.