NARODOWE CZYTANIE "TRYLOGII"

6 września 2014 r.

fot. Ewa Ciechanowska

Po raz drugi uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Olecku wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Zobowiązanie tym większe, że tegoroczna akcja była poświęcona patronowi naszej szkoły Henrykowi Sienkiewiczowi i jego Trylogii.

Sam Henryk Sienkiewicz (w tej roli pan Adam Truchan) przybył wraz z bohaterami Potopu oraz Pana Wołodyjowskiego 6 września 2014 roku do Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku. Zwracając się do słuchaczy, rzekł: "Witajcież, Zebrani! Pozwólcie, że się przedstawię. Nazywam się Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk. Urodziłem się 5 maja 1846 roku w ..., ale nie przybyłem tu po to, by rozprawiać o sobie. Doszła mnie wieść, że dzisiaj w całej Polsce, mej ukochanej Ojczyźnie, odbywa się Narodowe Czytanie Trylogii, którą w ciągu kilku lat i w niemałym trudzie pisałem ku pokrzepieniu  serc polskich. Przybyłem w zacnym towarzystwie postaci, które powołałem do życia. Mam przyjemność przedstawić Wam Oleńkę Billewiczównę (Nikola Kempisty), piękną i mądrą szlachciankę o niezłomnym charakterze; hardego Jędrzeja Kmicica (Miłosz Zackiewicz), który dla ratowania swojego dobrego imienia i kraju był skłonny do wielu poświęceń. Oto ucieleśnienie najwspanialszych cnót polskiego rycerstwa i patriotyzmu - Michał Wołodyjowski (Michał Mróz), pułkownik chorągwi laudańskiej oraz Baśka Jeziorkowska (Julia Jurgielewicz), czupurny i zadziorny "hajduczek", bezgranicznie kochający "małego rycerza". Pozwólcie, że zasiądę wśród Was i czytaniu lubej memu sercu lektury wraz z Wami się oddam".

Henryk Sienkiewicz i jego bohaterowie odczytali wybrane fragmenty Potopu oraz Pana Wołodyjowskiego, a na pożegnanie szacowny noblista powiedział: "Wielki to dla mnie zaszczyt i dla serca mego pociecha, że choć czas mojego żywota przeminął, moi bohaterowie i ich dzieje nadal żyją w pamięci Polaków".

Tekst: Marzanna Stefanowska